Δράση 4EU

Δημοσίευση : Ρήγα Ελένη, Σκληρού Φανή

ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

JEAN MONNET ?INFORMATION PROJECTS?  ΜΕ ΤΙΤΛΟ ?UNIVERSITIES 4EU?

erasmusimagesUNIPI-logo

logo4EU

H δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Jean Monnet Project ?Universities4EU? που υλοποιεί το Tμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς (2014-16).

Το πρόγραμμα απευθυνόταν σε μαθητές και εκπαιδευτικούς Λυκείου. Είχε σκοπό την ενημέρωσή τους σε θέματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης μέσω καινοτόμων τρόπων μάθησης και ειδικά σχεδιασμένων δραστηριοτήτων.

Σκοπός του προγράμματος είναι η ανάπτυξη συνεργειών ανάμεσα στις διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης, ανώτατη, επαγγελματική και γενική δευτεροβάθμια εκπαίδευση και των δρώντων σε αυτές (καθηγητές πανεπιστημίου, στελέχη της εκπαίδευσης, καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, φοιτητές, μαθητές) μαζί με νεανικές/φοιτητικές οργανώσεις μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα προκειμένου να υπάρξει ενημέρωση και συζήτηση πάνω στις σύγχρονες προκλήσεις για την Ευρώπη και το μέλλον της καθώς και να αναζητηθούν απαντήσεις για τα προβλήματα που τροφοδοτούνται από την τρέχουσα κρίση (π.χ. ανεργία των νέων, οι κοινωνικές ανισότητες, δημοκρατικό έλλειμμα).

Το πρόγραμμα ?Universities 4EU? επίσης σκοπεύει:

α) να ενισχυθούν οι δημοκρατικές αξίες και η συμμετοχή των νέων ως ενεργών πολιτών στην εθνική και ευρωπαϊκή πολιτειακή διαδικασία

β) στην ανάπτυξη του διαλόγου και συνεργατικών στάσεων των νέων

γ) στην ενίσχυση της ανεκτικότητας και της διαφορετικότητας

δ) στην ενημέρωση των νέων σχετικά με τα δικαιώματα, την κινητικότητα και τις ευκαιρίες εντός της ΕΕ

ε) στην ενίσχυση της νεανικής επιχειρηματικότητας και καινοτομίας στ) στην ενίσχυση της δημιουργικότητας των νέων.

Επιπλέον, το πρόγραμμα ?Universities 4EU? μέσα από ειδικά σχεδιασμένες δραστηριότητες για την κατάρτιση των εκπαιδευτικών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης επιδιώκει την αναβάθμιση των γνώσεων και των δεξιοτήτων τους σχετικά με τη διακυβέρνηση, τις πολιτικές και τα προγράμματα που αφορούν την εκπαίδευση και την έρευνα της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τη διοργάνωση του προγράμματος είχε αναλάβει το Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών της Σχολής Επιχειρηματικών και Διεθνών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιώς σε συνεργασία με την έδρα Jean Monnet του Πανεπιστημίου Αιγαίου, Σχολή Κοινωνικών Επιστημών, Τμήμα Κοινωνιολογίας.

Η ημερίδα του προγράμματος πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 21 Μαρτίου 2015. Το σχολείο μας εκπροσώπησε η Διευθύντρια, κα Ρήγα Ελένη και η Υποδιευθύντρια κα Σκληρού Θεοφανή.

4EU

Στη συνέχεια την επόμενη εβδομάδα έγινε ενημέρωση στα τμήματα του Λυκείου για την δράση, πραγματοποιήθηκε ανάρτηση στην  ιστοσελίδα του Σχολείου , αρθρογραφήσαμε στο περιοδικό μας "ΘΡΙΑ - ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ" και σε ανοικτή εκδήλωση που την παρακολούθησαν περίπου 1000 άτομα  στις 26 Ιουνίου παρουσιάσαμε  το περιοδικό και την συγκεκριμένη δράση.Ακολούθησε διάθεση του περιοδικού.