ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΥΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ-ΑΝΤΙΛΟΓΙΑΣ 2016-2017

Διάκριση του 1ου ΓΕΛ Ασπροπύργου στους προκριματικούς Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας 2016-2017 : τρίτη θέση στην περιφέρεια Αττικής και πρόκριση στους προημιτελικούς.

Επιχειρηματολογία 1

Μια από τις μεγαλύτερες εκπαιδευτικές-διασχολικές εκδηλώσεις είναι οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Επιχειρηματολογίας -Αντιλογίας 2016-2017, που οργανώνονται από το Υπουργείο Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων και το Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών. Η προστιθέμενη παιδευτική αξία  τους είναι ότι  εκτός από την καλλιέργεια της κριτικής σκέψης προωθούν αφενός τη διασχολική άμιλλα  και αφετέρου φέρνουν τους μαθητές και τις μαθήτριες σε επαφή με ζητήματα γενικότερου ενδιαφέροντος, που έχει ως αποτέλεσμα την προετοιμασία τους για το μελλοντικό τους ρόλο  ως σκεπτόμενων πολιτών της δημοκρατίας.  Άλλωστε δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι ο υγιής λόγος και αντίλογος αποτελούν ένα από τα θεμελιώδη συστατικά  της δημοκρατίας και του πολιτισμού μας.

Στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας ?Αντιλογίας 2016-2017 δήλωσαν συμμετοχή  περίπου 100 σχολεία δημόσια και ιδιωτικά από Αττική, Μακεδονία, και Φωκίδα. Στους προκριματικούς Αγώνες Αττικής, που διεξήχθησαν την Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017 στη Γερμανική Σχολή Αθηνών (Μαρούσι), πήραν μέρος 45 δημόσια και ιδιωτικά σχολεία και μία μεικτή ομάδα (που αποτελούνταν από μαθητές και μαθήτριες διαφορετικών σχολείων) και διαγωνίστηκαν σε τρεις γύρους, με σκοπό την πρόκριση εννέα σχολείων, που θα συμμετάσχουν στους προημιτελικούς αγώνες με τα υπόλοιπα διακριθέντα σχολεία της  προκριματικής φάσης  της Μακεδονίας και της Φωκίδας.  Κριτές των Αγώνων ήταν  Πανεπιστημιακοί Καθηγητές, Σχολικοί Σύμβουλοι και Καθηγητές/ τριες Σχολείων .

Το σχολείο μας με την αγωνιστική ομάδα Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας σημείωσε αξιοθαύμαστη διάκριση για πρώτη φορά τα τελευταία χρόνια, πετυχαίνοντας τρεις (3) νίκες σε ισάριθμους αγώνες, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση (με βάση το άθροισμα της βαθμολογίας των κριτών)μετά τη Γερμανική Σχολή Αθηνών (3 νίκες)  και το ΓΕΛ Φιλοθέης (3 νίκες), παίρνοντας έτσι το εισιτήριο της πρόκρισης για τους προημιτελικούς και  ξεπερνώντας δημόσια και ιδιωτικά σχολεία  με πολυετή εμπειρία στο θεσμό των Αγώνων.

Ωστόσο, πέρα από την αξιοσημείωτη αυτή διάκριση, οι μαθήτριές μας πέτυχαν μία ακόμα υψηλότερη νίκη: υπήρξαν μία ομάδα με ομαδικό πνεύμα και υψηλό ήθος. Προσηλωμένη στο πνεύμα της υγιούς διασχολικής άμιλλας και της εποικοδομητικής ανταλλαγής απόψεων ανέδειξαν την ευγλωττία τους, τη  συγκροτημένη σκέψη τους και  την κριτική τους  ικανότητα στον προφορικό λόγο ενώπιου ακροατηρίου, τόσο ως προς τη λογική διάρθρωση των επιχειρημάτων τους,  όσο και ως προς τη γόνιμη κριτική των θέσεων της αντίπαλης ομάδας, αντικρούοντας εύστοχα τα επιχειρήματά της, στα όρια πάντα της ευπρέπειας και του σεβασμού  των θέσεων των άλλων, όπως επιβάλλει το πλαίσιο των Αγώνων. Επιπρόσθετα, ανέδειξαν την οξύνοιά τους και την πνευματική τους ετοιμότητά  να απαντούν εύστοχα στις ερωτήσεις της αντίπαλης ομάδας κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης της επιχειρηματολογίας τους.

Οι μαθητές-τριές μας  της Ομάδας Επιχειρηματολογίας και Αντιλογίας οι οποίοι-ες  συμμετείχαν στους προκριματικούς Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας ?Αντιλογίας της Περιφέρειας Αττικής  2016-2017 είναι οι εξής:

Α. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

1. Καψάλα Δέσποινα  Β3

2. Κυριακίδου Όλγα Β3

3. Μουζάκα Κωνσταντίνα Β4

4. Παπαθανασίου Ουρανία Β5

5. Σαντζή Βασιλική Β6

Β. ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΜΑΘΗΤΕΣ-ΤΡΙΕΣ

Επίσης, συνέβαλαν στην προετοιμασία και στην ενθάρρυνση της αγωνιστικής ομάδας  κατά τη διάρκεια των προκριματικών Αγώνων οι μαθητές Μουλλά Άντυ του Β4, Πηλιχός Αθανάσιος του Β5 και η μαθήτρια Μαλέλλι Λάουρα του Β3, η οποία και συμμετείχε στον τρίτο γύρο των Αγώνων ως μέλος της μεικτής ομάδας, αποσπώντας διθυραμβικά σχόλια για την παρουσία της και την εύστοχη ανάπτυξη της επιχειρηματολογίας της.

Γ. ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ

1.Μάμαλη Ελένη ΠΕ 02

2.Ράγιου Χρυσάνθη  ΠΕ 02

Συγκεκριμένα στο πλαίσιο της ευγενούς άμιλλας  συναγωνιστήκαμε και κερδίσαμε  τα παρακάτω σχολεία:

?  στον πρώτο γύρο ως Ομάδα Λόγου με το  ΓΕΛ  Ριζαρείου Σχολής (Ομάδα Αντιλόγου ) στο θέμα « Τα εμπορικά καταστήματα πρέπει να επιτρέπεται να μένουν ανοικτά και τις Κυριακές»

?  στο δεύτερο γύρο ως Ομάδα Λόγου με το Α΄Αρσάκειο ΓΕΛ Ψυχικού (Ομάδα Αντιλόγου) στο θέμα «Πρέπει να δοθεί δικαίωμα ψήφου στους/στις δεκαεξάχρονους-ες»

?  στον τρίτο γύρο ως Ομάδα Αντιλόγου με το ΓΕΛ  Πολύτροπη Αρμονία (Ομάδα Λόγου) στο θέμα «Η οικονομική ανάπτυξη συνεπάγεται σοβαρή υποβάθμιση του περιβάλλοντος»

Η  Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου συγχαίρουν τις μαθήτριες και τους μαθητές για τη διάκριση που έφεραν στο σχολείο και τους εύχονται καλή συνέχεια και επιτυχία στην προημιτελική φάση.

Επιχειρηματολογία 2

Αναμνηστική φωτογραφία με τις αγωνιστικές ομάδες επιχειρηματολογίας και τις υπεύθυνες καθηγήτριές του  1ου ΓΕΛ ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΥ, του 2ου ΓΕΛ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ και του ΓΕΛ ΜΑΓΟΥΛΑΣ, που εκπροσώπησαν επάξια  τη διεύθυνση δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής.