Διάκριση του 1ου ΓΕΛ Ασπροπύργου στους 13ους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας 2016-2017: 15η θέση στην πανελλήνια σειρά κατάταξης ανάμεσα σε 75 σχολεία.

Διάκριση του 1ου ΓΕΛ Ασπροπύργου στους  13ους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας 2016-2017:

15η θέση στην πανελλήνια σειρά κατάταξης ανάμεσα σε 75 σχολεία.

ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ 1

Την Κυριακή 19 Μαρτίου 2017 στην κεντρική αίθουσα της Παλαιάς Βουλής στην Αθήνα έριξαν αυλαία οι 13οι Πανελλήνιοι Μαθητικοί Αγώνες Επιχειρηματολογίας ?Αντιλογίας 2016-2017, που συνδιοργανώθηκαν από το  Υπουργείο Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων, τοΕυρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών και τη Βουλή των Ελλήνων. Στον τελικόαγωνίστηκαν το 1ο Γενικό Λύκειο  Αμερικάνικου Κολλεγίου Θεσσαλονίκης Ανατόλια και το 1ο Γενικό Λύκειο Γιαννιτσών, όπου το δεύτερο κατέλαβε την πρώτη θέση.

Το 1Ο ΓΕΛ Ασπροπύργου με την αγωνιστική ομάδα επιχειρηματολογίας κατέκτησε την πολύ σημαντική 15η θέση στην πανελλήνια σειρά κατάταξης μεταξύ 75 δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων από την Αττική , τη Μακεδονία και τη Φωκίδα και είχε την τιμή, ως προκριθέν σχολείο στους προημιτελικούς αγώνες, να παρακολουθήσει στην ιστορική αίθουσα της Παλαιάς Βουλής αυτόν τον ωραίο τελικό πνευματικό αγώνα ανάμεσα στις ομάδες των προαναφερθέντων σχολείων.

Αξίζει να υπενθυμίσουμε ότι το σχολείο μας κατά τη διάρκεια των προκριματικών Αγώνων της Περιφέρειας Αττικής, προκρίθηκε ανάμεσα σε 45 δημόσια και ιδιωτικά σχολεία με  3 νίκες σε 3 αγώνες (ανακοίνωση αποτελεσμάτων προκριματικού  https://youtu.be/BNmpQ1IT-cQ). Η τρίτη θέση μεταξύ των σχολείων της Αττικής στους προκριματικούς και η 15η θέσηστην τελική πανελλήνια σειρά κατάταξης ανάμεσα σε 75 σχολεία (εκ των οποίων τα περισσότερα είχαν πολυετή εμπειρία και σημαντικές διακρίσεις), καταγράφουν ένα σημαντικό επίτευγμα  του σχολείου μας στην ιστορία του θεσμού των Αγώνων και αποτελεί το επιστέγασμα της πνευματικής προσπάθειας και της προπόνησης των μαθητών-τριών μας στην άσκηση της  Τέχνης του Λόγου και της ισηγορίας στο πλαίσιο της ευγενούς διασχολικής άμιλλας (αναμνηστικό βίντεο  που επιμελήθηκε η  Μαλέλλι Λάουραhttps://drive.google.com/file/d/0B4uCk-cI7VYsWjR2ZG5TMXlRc3c/view)

Οι μαθητές-τριές μας  της  αγωνιστικής Ομάδας Επιχειρηματολογίας και Αντιλογίαςοι οποίοι-ες  συμμετείχαν στη φάση των  Προημιτελικών  Πανελλήνιων Μαθητικών Αγώνων Επιχειρηματολογίας ?Αντιλογίας, το Σάββατο 18 Μαρτίου 2017 είναι οι εξής:

1. Καψάλα Δέσποινα  Β3

2. Κυριακίδου Όλγα Β3

3.Μαλέλλι Λάουρα Β3

4. Παπαθανασίου Ουρανία Β5

5. Σαντζή Βασιλική Β6

Αναπληρωματικό μέλος : Πηλιχός Αθανάσιος του Β6

Υπεύθυνες καθηγήτριες : Μάμαλη Ελένη (ΠΕ 02)  & Ράγιου Χρυσάνθη  (ΠΕ 02)

Η Διεύθυνση του σχολείου και ο σύλλογος Διδασκόντων τους εύχονται θερμά συγχαρητήρια για τη διάκρισή τους.

ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΛΟΓΙΑ 2